Big-Q-Quiz.com

2009 Nomineringer & Kategorier

Her finder du en komplet liste over nomineringerne ved den 82. Oscar uddeling, samt links til hvert enkelt kategori.

Nomineringer

  • Bedste Film
  • Bedste Instruktør
  • Bedste Mandlige Hovedrolle
  • Bedste Kvindelige Hovedrolle
  • Bedste Mandlige Birolle
    • Matt Damon, Invictus
    • Woody Harrelson, The Messenger
    • Christopher Plummer, The Last Station
    • Stanley Tucci, The Lovely Bones
    • Christoph Waltz, Inglourious Basterds VINDER!
  • Bedste Kvindelige Birolle
  • Bedste Originale Manuskript
  • Bedste Adapterede Manuskript
  • Bedste Animerede Spillefilm
  • Bedste Udenlandske Film
    • Ajami (Israel)
    • El Secreto de Sus Ojos (Argentina) VINDER!
    • The Milk of Sorrow (Peru)
    • Un Prophète (Frankrig)
    • The White Ribbon (Tyskland)
  • Bedste Fotografering
  • Bedste Visuelle Effekter
    • Avatar, Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham og Andrew R. Jones VINDER!
    • District 9, Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros og Matt Aitken
    • Star Trek, Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh og Burt Dalton
  • Bedste Klipning
  • Bedste Musik
  • Bedste Scenografi
    • Avatar VINDER!
      Art Direction: Rick Carter og Robert Stromberg
      Set Decoration: Kim Sinclair
    • The Imaginarium of Doctor Parnassus
      Art Direction: Dave Warren og Anastasia Masaro
      Set Decoration: Caroline Smith
    • Nine
      Art Direction: John Myhre
      Set Decoration: Gordon Sim
    • Sherlock Holmes
      Art Direction: Sarah Greenwood
      Set Decoration: Katie Spencer
    • The Young Victoria
      Art Direction: Patrice Vermette
      Set Decoration: Maggie Gray
  • Bedste Sang
    • Almost There fra The Princess and the Frog
      Musik og tekst: Randy Newman
    • Down in New Orleans fra The Princess and the Frog
      Musik og tekst: Randy Newman
    • Loin de Paname fra Paris 36
      Musik af Reinhardt Wagner
      Tekst af Frank Thomas
    • Take It All fra Nine
      Musik og tekst: Maury Yeston
    • The Weary Kind fra Crazy Heart VINDER!
      Musik og tekst: Ryan Bingham og T Bone Burnett
  • Bedste Kostumer
    • Bright Star, Janet Patterson
    • Coco before Chanel, Catherine Leterrier
    • The Imaginarium of Doctor Parnassus, Monique Prudhomme
    • Nine, Colleen Atwood
    • The Young Victoria, Sandy Powell VINDER!
  • Bedste Makeup
    • Il Divo, Aldo Signoretti og Vittorio Sodano
    • Star Trek, Barney Burman, Mindy Hall og Joel Harlow VINDER!
    • The Young Victoria, Jon Henry Gordon og Jenny Shircore
  • Bedste Lyd-klip
  • Bedste Lyd-mix
  • Bedste Kortfilm - Animeret
    • French Roast
    • Granny O'Grimm's Sleeping Beauty
    • The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
    • Logorama VINDER!
    • A Matter of Loaf and Death

    Læs om filmene her

  • Bedste Kortfilm - Live Action
    • The Door
    • Instead of Abracadabra
    • Kavi
    • Miracle Fish
    • The New Tenants VINDER!

    Læs om filmene her

  • Bedste Dokumentar - Spillefilm
    • Burma VJ
    • The Cove VINDER!
    • Food, Inc.
    • The Most Dangerous Man in America
    • Which Way Home

    Læs om filmene her

  • Bedste Dokumentar - Kortfilm
    • China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
    • The Last Campaign of Governor Booth Gardner
    • The Last Truck: Closing of a GM Plant
    • Music by Prudence VINDER!
    • Rabbit à la Berlin

    Læs om filmene her

 

Tilbage til forsiden