Big-Q-Quiz.com

Nomineringer & Kategorier

Her finder du en komplet liste over nomineringerne ved den 83. Oscar uddeling, samt links til hvert enkelt kategori.

Nomineringer

  • Bedste Film
  • Bedste Instruktør
    • Black Swan, Darren Aronofsky
    • The Fighter, David O. Russell
    • The King's Speech, Tom Hooper VINDER!
    • The Social Network, David Fincher
    • True Grit, Joel Coen & Ethan Coen
  • Bedste Mandlige Hovedrolle
    • Javier Bardem, Biutiful
    • Jeff Bridges, True Grit
    • Jesse Eisenberg, The Social Network
    • Colin Firth, The King's Speech VINDER!
    • James Franco, 127 Hours
  • Bedste Kvindelige Hovedrolle
  • Bedste Mandlige Birolle
  • Bedste Kvindelige Birolle
    • Amy Adams, The Fighter
    • Helena Bonham Carter, The King's Speech
    • Melissa Leo, The Fighter VINDER!
    • Hailee Steinfeld, True Grit
    • Jacki Weaver, Animal Kingdom
  • Bedste Originale Manuskript
    • Another Year, Mike Leigh
    • The Fighter, Scott Silver & Paul Tamasy & Eric Johnson & Keith Dorrington
    • Inception, Christopher Nolan
    • The Kids Are All Right, Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
    • The King's Speech, David Seidler VINDER!
  • Bedste Adapterede Manuskript
    • 127 Hours, Danny Boyle & Simon Beaufoy
    • The Social Network, Aaron Sorkin VINDER!
    • Toy Story 3, Michael Arndt & John Lasseter & Andrew Stanton & Lee Unkrich
    • True Grit, Joel Coen & Ethan Coen
    • Winter's Bone, Debra Granik & Anne Rosellini
  • Bedste Animerede Spillefilm
  • Bedste Udenlandske Film
    • Biutiful (Mexico)
    • Dogtooth (Grækenland)
    • Hævnen (Danmark) VINDER!
    • Incendies (Canada)
    • Outside the Law (Algeriet)
  • Bedste Fotografering
  • Bedste Visuelle Effekter
    • Alice in Wonderland
      Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas & Sean Phillips
    • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
      Tim Burke, John Richardson, Christian Manz & Nicolas Aithadi
    • Hereafter
      Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski & Joe Farrell
    • Inception VINDER!
      Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley & Peter Bebb
    • Iron Man 2
      Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright & Daniel Sudick
  • Bedste Klipning
  • Bedste Scenografi
    • Alice in Wonderland VINDER!
      Production Design: Robert Stromberg
      Set Decoration: Karen O'Hara
    • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
      Production Design: Stuart Craig
      Set Decoration: Stephenie McMillan
    • Inception
      Production Design: Guy Hendrix Dyas
      Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
    • The King's Speech
      Production Design: Eve Stewart
      Set Decoration: Judy Farr
    • True Grit
      Production Design: Jess Gonchor
      Set Decoration: Nancy Haigh
  • Bedste Musik
  • Bedste Sang
    • "Coming Home", Country Strong
      Tekst og musik: Tom Douglas, Troy Verges & Hillary Lindsey
    • "I See the Light", Tangled
      Musik: Alan Menken, tekst: Glenn Slater
    • "If I Rise", 127 Hours
      Music: A.R. Rahman, tekst: Dido & Rollo Armstrong
    • "We Belong Together", Toy Story 3 VINDER!
      Tekst og musik: Randy Newman
  • Bedste Kostumer
    • Alice in Wonderland, Colleen Atwood VINDER!
    • I Am Love, Antonella Cannarozzi
    • The King's Speech, Jenny Beavan
    • The Tempest, Sandy Powell
    • True Grit, Mary Zophres
  • Bedste Makeup
    • Barney's Version, Adrien Morot
    • The Way Back, Edouard F. Henriques & Gregory Funk & Yolanda Toussieng
    • The Wolfman, Rick Baker & Dave Elsey VINDER!
  • Bedste Lyd-klip
    • Inception, Richard King VINDER!
    • Toy Story 3, Tom Myers & Michael Silvers
    • Tron: Legacy, Gwendolyn Yates Whittle & Addison Teague
    • True Grit, Skip Lievsay & Craig Berkey
    • Unstoppable, Mark P. Stoeckinger
  • Bedste Lyd-mix
    • Inception VINDER!
      Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo & Ed Novick
    • The King's Speech
      Paul Hamblin, Martin Jensen & John Midgley
    • Salt
      Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan & William Sarokin
    • The Social Network
      Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick & Mark Weingarten
    • True Grit
      Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff & Peter F. Kurland
  • Bedste Kortfilm - Animeret
    • Day & Night
    • The Gruffalo
    • Let's Pollute
    • The Lost Thing VINDER!
    • Madagascar, carnet de voyage
  • Bedste Kortfilm - Live Action
    • The Confession
    • The Crush
    • God of Love VINDER!
    • Na Wewe
    • Wish 143
  • Bedste Dokumentar - Spillefilm
    • Exit through the Gift Shop
    • Gasland
    • Inside Job VINDER!
    • Restrepo
    • Waste Land
  • Bedste Dokumentar - Kortfilm
    • Killing in the Name
    • Poster Girl
    • Strangers No More VINDER!
    • Sun Come Up
    • The Warriors of Qiugang
 

Tilbage til forsiden