Big-Q-Quiz.com

Nomineringer & Kategorier

Her finder du en komplet liste over nomineringerne ved den 84. Oscar uddeling.

Nomineringer

  • Bedste Film
    • The Artist VINDER!
    • The Descendants
    • Extremely Loud & Incredibly Close
    • The Help
    • Hugo
    • Midnight in Paris
    • Moneyball
    • The Tree of Life
    • War Horse
  • Bedste Instruktør
    • The Artist, Michel Hazanavicius VINDER!
    • The Descendants, Alexander Payne
    • Hugo, Martin Scorsese
    • Midnight in Paris, Woody Allen
    • The Tree of Life, Terrence Malick
  • Bedste Mandlige Hovedrolle
    • Demián Bichir, A Better Life
    • George Clooney, The Descendants
    • Jean Dujardin, The Artist VINDER!
    • Gary Oldman, Tinker Tailor Soldier Spy
    • Brad Pitt, Moneyball
  • Bedste Kvindelige Hovedrolle
    • Glenn Close, Albert Nobbs
    • Viola Davis, The Help
    • Rooney Mara, The Girl with the Dragon Tattoo
    • Meryl Streep, The Iron Lady VINDER!
    • Michelle Williams, My Week With Marilyn
  • Bedste Mandlige Birolle
    • Kenneth Branagh, My Week With Marilyn
    • Jonah Hill, Moneyball
    • Nick Nolte, Warrior
    • Christopher Plummer, Beginners VINDER!
    • Max von Sydow, Extremely Loud & Incredibly Close
  • Bedste Kvindelige Birolle
    • Bérénice Bejo, The Artist
    • Jessica Chastain, The Help
    • Melissa McCarthy, Bridesmaids
    • Janet McTeer, Albert Nobbs
    • Octavia Spencer, The Help VINDER!
  • Bedste Originale Manuskript
    • The Artist, Michel Hazanavicius
    • Bridesmaids, Annie Mumolo & Kristen Wiig
    • Margin Call, J.C. Chandor
    • Midnight in Paris, Woody Allen VINDER!
    • A Separation, Asghar Farhadi
  • Bedste Adapterede Manuskript
    • The Descendants, Alexander Payne & Nat Faxon & Jim Rash VINDER!
    • Hugo, John Logan
    • The Ides of March, George Clooney & Grant Heslov & Beau Willimon
    • Moneyball, Steven Zaillian & Aaron Sorkin, historie af Stan Chervin
    • Tinker Tailor Soldier Spy, Bridget O'Connor & Peter Straughan
  • Bedste Animerede Spillefilm
    • A Cat in Paris
    • Chico & Rita
    • Kung Fu Panda 2
    • Puss in Boots
    • Rango VINDER!
  • Bedste Udenlandske Film
    • Bullhead (Belgien)
    • Monsieur Lazhar (Canada)
    • A Separation (Iran) VINDER!
    • Footnote (Israel)
    • In Darkness (Polen)
  • Bedste Fotografering
    • The Artist, Guillaume Schiffman
    • The Girl with the Dragon Tattoo, Jeff Cronenweth
    • Hugo, Robert Richardson VINDER!
    • The Tree of Life, Emmanuel Lubezki
    • War Horse, Janusz Kaminski
  • Bedste Visuelle Effekter
    • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
      Tim Burke, David Vickery, Greg Butler & John Richardson
    • Hugo VINDER!
      Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman & Alex Henning
    • Real Steel
      Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor & Swen Gillberg
    • Rise of the Planet of the Apes
      Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White & Daniel Barrett
    • Transformers: Dark of the Moon
      Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler & John Frazier
  • Bedste Klipning
    • The Artist, Anne-Sophie Bion & Michel Hazanavicius
    • The Descendants, Kevin Tent
    • The Girl with the Dragon Tattoo, Kirk Baxter & Angus Wall VINDER!
    • Hugo, Thelma Schoonmaker
    • Moneyball, Christopher Tellefsen
  • Bedste Scenografi
    • The Artist
      Production Design: Laurence Bennett
      Set Decoration: Robert Gould
    • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
      Production Design: Stuart Craig
      Set Decoration: Stephenie McMillan
    • Hugo VINDER!
      Production Design: Dante Ferretti
      Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
    • Midnight in Paris
      Production Design: Anne Seibel
      Set Decoration: Hélène Dubreuil
    • War Horse
      Production Design: Rick Carter
      Set Decoration: Lee Sandales
  • Bedste Musik
    • The Adventures of Tintin, John Williams
    • The Artist, Ludovic Bource VINDER!
    • Hugo, Howard Shore
    • Tinker Tailor Soldier Spy, Alberto Iglesias
    • War Horse, John Williams
  • Bedste Sang
    • "Man or Muppet", fra The Muppets VINDER!
      Tekst og Musik: Bret McKenzie
    • "Real in Rio", fra Rio
      Musik: Sergio Mendes & Carlinhos Brown
      Tekst: Siedah Garrett
  • Bedste Kostumer
    • Anonymous, Lisy Christl
    • The Artist, Mark Bridges VINDER!
    • Hugo, Sandy Powell
    • Jane Eyre, Michael O'Connor
    • W.E., Arianne Phillips
  • Bedste Makeup
    • Albert Nobbs
      Martial Corneville, Lynn Johnston & Matthew W. Mungle
    • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
      Nick Dudman, Amanda Knight & Lisa Tomblin
    • The Iron Lady VINDER!
      Mark Coulier & J. Roy Helland
  • Bedste Lyd-klip
    • Drive, Lon Bender & Victor Ray Ennis
    • The Girl with the Dragon Tattoo, Ren Klyce
    • Hugo, Philip Stockton & Eugene Gearty VINDER!
    • Transformers: Dark of the Moon, Ethan Van der Ryn & Erik Aadahl
    • War Horse, Richard Hymns & Gary Rydstrom
  • Bedste Lyd-mix
    • The Girl with the Dragon Tattoo
      David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce & Bo Persson
    • Hugo VINDER!
      Tom fleischman & John Midgley
    • Moneyball
      Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco & Ed Novick
    • Transformers: Dark of the Moon
      Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush & Peter J. Devlin
    • War Horse
      Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson & Stuart Wilson
  • Bedste Dokumentar - Spillefilm
    • Hell and Back Again
    • If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
    • Paradise Lost 3: Purgatory
    • Pina
    • Undefeated VINDER!
  • Bedste Kortfilm - Live Action
    • Pentecost
    • Raju
    • The Shore VINDER!
    • Time Freak
    • Tuba Atlantic
  • Bedste Kortfilm - Animeret
    • Dimanche/Sunday
    • The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore VINDER!
    • La Luna
    • A Morning Stroll
    • Wild Life
  • Bedste Dokumentar - Kortfilm
    • The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
    • God is the Bigger Elvis
    • Incident in New Baghdad
    • Saving Face VINDER!
    • The Tsunami and the Cherry Blossom
 

Tilbage til forsiden