Big-Q-Quiz.com

Nomineringer & Kategorier

Her finder du en komplet liste over nomineringerne ved den 85. Oscar uddeling.

Nomineringer

  • Bedste Film
  • Bedste Instruktør
  • Bedste Mandlige Hovedrolle
    • Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
    • Daniel Day-Lewis, Lincoln VINDER!
    • Hugh Jackman, Les Misérables
    • Joaquin Phoenix, The Master
    • Denzel Washington, Flight
  • Bedste Kvindelige Hovedrolle
  • Bedste Mandlige Birolle
    • Alan Arkin, Argo
    • Robert DeNiro, Silver Linings Playbook
    • Philip Seymour Hoffman, The Master
    • Tommy Lee Jones, Lincoln
    • Christoph Waltz, Django Unchained VINDER!
  • Bedste Kvindelige Birolle
    • Amy Adams, The Master
    • Sally Field, Lincoln
    • Anne Hathaway, Les Misérables VINDER!
    • Helen Hunt, The Sessions
    • Jackie Weaver, Silver Linings Playbook
  • Bedste Originale Manuskript
    • Amour, Michael Haneke
    • Django Unchained, Quentin Tarantino VINDER!
    • Flight, John Gatins
    • Moonrise Kingdom, Wes Anderson & Roman Coppola
    • Zero Dark Thirty, Mark Boal
  • Bedste Adapterede Manuskript
  • Bedste Animerede Spillefilm
  • Bedste Udenlandske Film
    • Amour (Østrig) VINDER!
    • En kongelig affære (Danmark)
    • Kon-Tiki (Norge)
    • No (Chile)
    • War Witch (Canada)
  • Bedste Fotografering
    • Anna Karenina, Seamus McGarvey
    • Django Unchained, Robert Richardson
    • Life of Pi, Claudio Miranda VINDER!
    • Lincoln, Janusz Kaminski
    • Skyfall, Roger Deakins
  • Bedste Visuelle Effekter
    • The Avengers
      Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams og Dan Sudick
    • The Hobbit: An Unexpected Journey
      Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton og R. Christopher White
    • Life of Pi VINDER!
      Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer og Donald R. Elliott
    • Prometheus
      Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley og Martin Hill
    • Snow White and the Huntsman
      Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould og Michael Dawson
  • Bedste Klipning
    • Argo, William Goldenberg VINDER!
    • Life of Pi, Tim Squyres
    • Lincoln, Michael Kahn
    • Silver Linings Playbook, Jay Cassidy & Crispin Struthers
    • Zero Dark Thirty, William Goldenberg & Dylan Tichenor
  • Bedste Scenografi
    • Anna Karenina
      Production Design: Sarah Greenwood
      Set Decoration: Katie Spencer
    • The Hobbit: An Unexpected Journey
      Production Design: Dan Hennah
      Set Decoration: Ra Vincent and Simon Bright
    • Les Misérables
      Production Design: Eve Stewart
      Set Decoration: Anna Lynch-Robinson
    • Life of Pi
      Production Design: David Gropman
      Set Decoration: Anna Pinnock
    • Lincoln VINDER!
      Production Design: Rick Carter
      Set Decoration: Jim Erickson
  • Bedste Musik
    • Anna Karenina, Dario Marianelli
    • Argo, Alexandre Desplat
    • Life of Pi, Mychael Danna VINDER!
    • Lincoln, John Williams
    • Skyfall, Thomas Newman
  • Bedste Sang
    • Chasing Ice, "Before My Time"
      Tekst og musik: J. Ralph
    • Ted, "Everybody Needs a Best Friend"
      Musik: Walter Murphy
      Tekst: Seth MacFarlane
    • Life of Pi, "Pi's Lullaby"
      Musik: Mychael Danna
      Tekst: Bombay Jayashri
    • Skyfall, "Skyfall" VINDER!
      Tekst og musik: Adele Adkins og Paul Epworth
    • Les Misérables, "Suddenly"
      Musik: Claude-Michel Schönberg
      Tekst: Herbert Kretzmer og Alain Boublil
  • Bedste Kostumer
    • Anna Karenina, Jacqueline Durran VINDER!
    • Les Misérables, Paco Delgado
    • Lincoln, Joanna Johnston
    • Mirror Mirror, Eiko Ishioka
    • Snow White and the Huntsman, Colleen Atwood
  • Bedste Makeup & Hår
  • Bedste Lyd-klip
    • Argo
      Erik Aadahl og Ethan Van der Ryn
    • Django Unchained
      Wylie Stateman
    • Life of Pi
      Eugene Gearty og Philip Stockton
    • Skyfall VINDER! (tie)
      Per Hallberg og Karen Baker Landers
    • Zero Dark Thirty VINDER! (tie)
      Paul N.J. Ottosson
  • Bedste Lyd-mix
    • Argo
      John Reitz, Gregg Rudloff og Jose Antonio Garcia
    • Les Misérables VINDER!
      Andy Nelson, Mark Paterson og Simon Hayes
    • Life of Pi
      Ron Bartlett, D.M. Hemphill og Drew Kunin
    • Lincoln
      Andy Nelson, Gary Rydstrom og Ronald Judkins
    • Skyfall
      Scott Millan, Greg P. Russell og Stuart Wilson
  • Bedste Dokumentar - Spillefilm
    • 5 Broken Cameras
    • The Gatekeepers
    • How to Survive a Plague
    • The Invisible War
    • Searching for Sugar Man VINDER!
  • Bedste Kortfilm - Live Action
    • Asad
    • Buzkashi Boys
    • Curfew VINDER!
    • Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)
    • Henry
  • Bedste Kortfilm - Animeret
    • Adam and Dog
    • Fresh Guacamole
    • Head over Heels
    • Maggie Simpson in The Longest Daycare
    • Paperman VINDER!
  • Bedste Dokumentar - Kortfilm
    • Inocente VINDER!
    • Kings Point
    • Mondays at Racine
    • Open Heart
    • Redemption
 

Tilbage til forsiden