Big-Q-Quiz.com

Nomineringer & Kategorier

Her på siden kan du se en komplet liste over de nominerede film ved den 88. Oscar-uddeling.

Nomineringer

  • Bedste Film
    • The Big Short
      Brad Pitt, Dede Gardner og Jeremy Kleiner
    • Bridge of Spies
      Steven Spielberg, Marc Platt og Kristie Macosko Krieger
    • Brooklyn, Finola Dwyer og Amanda Posey
    • Mad Max: Fury Road, Doug Mitchell og George Miller
    • The Martian
      Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer og Mark Huffam
    • The Revenant
      Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent og Keith Redmon
    • Room, Ed Guiney
    • Spotlight VINDER!
      Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin og Blye Pagon Faust
  • Bedste Instruktør
    • The Big Short, Adam McKay
    • Mad Max: Fury Road, George Miller
    • The Revenant, Alejandro G. Iñárritu VINDER!
    • Room, Lenny Abrahamson
    • Spotlight, Tom McCarthy
  • Bedste Mandlige Hovedrolle
    • Bryan Cranston, Trumbo
    • Matt Damon, The Martian
    • Leonardo DiCaprio, The Revenant VINDER!
    • Michael Fassbender, Steve Jobs
    • Eddie Redmayne, The Danish Girl
  • Bedste Kvindelige Hovedrolle
    • Cate Blanchett, Carol
    • Brie Larson, Room VINDER!
    • Jennifer Lawrence, Joy
    • Charlotte Rampling, 45 Years
    • Saoirse Ronan, Brooklyn
  • Bedste Mandlige Birolle
    • Christian Bale, The Big Short
    • Tom Hardy, The Revenant
    • Mark Ruffalo, Spotlight
    • Mark Rylance, Bridge of Spies VINDER!
    • Sylvester Stallone, Creed
  • Bedste Kvindelige Birolle
    • Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
    • Rooney Mara, Carol
    • Rachel McAdams, Spotlight
    • Alicia Vikander, The Danish Girl VINDER!
    • Kate Winslet, Steve Jobs
  • Bedste Originale Manuskript
    • Bridge of Spies, Matt Charman, Ethan Coen og Joel Coen
    • Ex Machina, Alex Garland
    • Inside Out
      Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, Ronnie del Carmen
    • Spotlight, Josh Singer og Tom McCarthy VINDER!
    • Straight Outta Compton
      Jonathan Herman, Andrea Berloff, S. Leigh Savidge og Alan Wenkus
  • Bedste Adapterede Manuskript
    • The Big Short, Charles Randolph og Adam McKay VINDER!
    • Brooklyn, Nick Hornby
    • Carol, Phyllis Nagy
    • The Martian, Drew Goddard
    • Room, Emma Donoghue
  • Bedste Animerede Spillefilm
    • Anomalisa
    • Boy and the World
    • Inside Out VINDER!
    • Shaun the Sheep Movie
    • When Marnie Was There
  • Bedste Udenlandske Film
    • Embrace of the Serpent (Colombia)
    • Mustang (Frankrig)
    • Son of Saul (Ungarn) VINDER!
    • Theeb (Jordan)
    • Krigen (Danmark)
  • Bedste Fotografering
    • Carol, Ed Lachman
    • The Hateful Eight, Robert Richardson
    • Mad Max: Fury Road, John Seale
    • The Revenant, Emmanuel Lubezki VINDER!
    • Sicario, Roger Deakins
  • Bedste Visuelle Effekter
    • Ex Machina VINDER!
      Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington og Sara Bennett
    • Mad Max: Fury Road
      Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver og Andy Williams
    • The Martian
      Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence og Steven Warner
    • The Revenant
      Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith og Cameron Waldbauer
    • Star Wars: The Force Awakens
      Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan og Chris Corbould
  • Bedste Klipning
    • The Big Short, Hank Corwin
    • Mad Max: Fury Road, Margaret Sixel VINDER!
    • The Revenant, Stephen Mirrione
    • Spotlight, Tom McArdle
    • Star Wars: The Force Awakens, Maryann Brandon og Mary Jo Markey
  • Bedste Scenografi
    • Bridge of Spies
      Production Design: Adam Stockhausen - Set Decoration: Rena DeAngelo og Bernhard Henrich
    • The Danish Girl
      Production Design: Eve Stewart - Set Decoration: Michael Standish
    • Mad Max: Fury Road VINDER!
      Production Design: Colin Gibson - Set Decoration: Lisa Thompson
    • The Martian
      Production Design: Arthur Max - Set Decoration: Celia Bobak
    • The Revenant
      Production Design: Jack Fisk - Set Decoration: Hamish Purdy
  • Bedste Musik
    • Bridge of Spies, Thomas Newman
    • Carol, Carter Burwell
    • The Hateful Eight, Ennio Morricone VINDER!
    • Sicario, Jóhann Jóhannsson
    • Star Wars: The Force Awakens, John Williams
  • Bedste Sang
    • "Earned It" fra Fifty Shades of Grey
      Musik og tekst: Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason Daheala Quenneville og Stephan Moccio
    • "Manta Ray" fra Racing Extinction
      Musik: J. Ralph, tekst: Antony Hegarty
    • "Simple Song #3" fra Youth
      Musik og tekst: David Lang
    • "Til It Happens To You" fra The Hunting Ground
      Musik og tekst: Diane Warren og Lady Gaga
    • "Writing's On The Wall" fra Spectre VINDER!
      Musik og tekst: Jimmy Napes og Sam Smith
  • Bedste Kostumer
    • Carol, Sandy Powell
    • Cinderella, Sandy Powell
    • The Danish Girl, Paco Delgado
    • Mad Max: Fury Road, Jenny Beavan VINDER!
    • The Revenant, Jacqueline West
  • Bedste Makeup & Hår
    • Mad Max: Fury Road VINDER!
      Lesley Vanderwalt, Elka Wardega og Damian Martin
    • The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared
      Love Larson og Eva von Bahr
    • The Revenant
      Siân Grigg, Duncan Jarman og Robert Pandini
  • Bedste Lyd-klip
    • Mad Max: Fury Road, Mark Mangini og David White VINDER!
    • The Martian, Oliver Tarney
    • The Revenant, Martin Hernandez og Lon Bender
    • Sicario, Alan Robert Murray
    • Star Wars: The Force Awakens, Matthew Wood og David Acord
  • Bedste Lyd-mix
    • Bridge of Spies
      Andy Nelson, Gary Rydstrom og Drew Kunin
    • Mad Max: Fury Road VINDER!
      Chris Jenkins, Gregg Rudloff og Ben Osmo
    • The Martian
      Paul Massey, Mark Taylor og Mac Ruth
    • The Revenant
      Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom og Chris Duesterdiek
    • Star Wars: The Force Awakens
      Andy Nelson, Christopher Scarabosio og Stuart Wilson
  • Bedste Dokumentar - Spillefilm
    • Amy VINDER!
    • Cartel Land
    • The Look of Silence
    • What Happened, Miss Simone?
    • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Bedste Kortfilm - Live Action
    • Ave Maria
    • Day One
    • Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)
    • Shok
    • Stutterer VINDER!
  • Bedste Kortfilm - Animeret
    • Bear Story VINDER!
    • Prologue
    • Sanjay's Super Team
    • We Can't Live without Cosmos
    • World of Tomorrow
  • Bedste Dokumentar - Kortfilm
    • Body Team 12
    • Chau, beyond the Lines
    • Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
    • A Girl in the River: The Price of Forgiveness VINDER!
    • Last Day of Freedom
 

Tilbage til forsiden