Big-Q-Quiz.com

Nomineringer & Kategorier

Her på siden kan du se en komplet liste over de nominerede film ved den 90. Oscar-uddeling.

Nomineringer

  • Bedste Film
    • Call Me by Your Name
    • Darkest Hour
    • Dunkirk
    • Get Out
    • Lady Bird
    • Phantom Thread
    • The Post
    • The Shape of Water - VINDER!
    • Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • Bedste Instruktør
    • Dunkirk, Christopher Nolan
    • Get Out, Jordan Peele
    • Lady Bird, Greta Gerwig
    • Phantom Thread, Paul Thomas Anderson
    • The Shape of Water, Guillermo del Toro - VINDER!
  • Bedste Mandlige Hovedrolle
    • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
    • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
    • Daniel Kaluuya, Get Out
    • Gary Oldman, Darkest Hour - VINDER!
    • Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
  • Bedste Kvindelige Hovedrolle
    • Sally Hawkins, The Shape of Water
    • Frances McDormand, Three Billboards outside Ebbing, Missouri - VINDER!
    • Margot Robbie, I, Tonya
    • Saoirse Ronan, Lady Bird
    • Meryl Streep, The Post
  • Bedste Mandlige Birolle
    • Willem Dafoe, The Florida Project
    • Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
    • Richard Jenkins, The Shape of Water
    • Christopher Plummer, All the Money in the World
    • Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri - VINDER!
  • Bedste Kvindelige Birolle
    • Mary J. Blige, Mudbound
    • Allison Janney, I, Tonya - VINDER!
    • Lesley Manville, Phantom Thread
    • Laurie Metcalf, Lady Bird
    • Octavia Spencer, The Shape of Water
  • Bedste Originale Manuskript
    • The Big Sick, Emily V. Gordon og Kumail Nanjiani
    • Get Out, Jordan Peele - VINDER!
    • Lady Bird, Greta Gerwig
    • The Shape of Water, Guillermo del Toro og Vanessa Taylor
    • Three Billboards outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
  • Bedste Adapterede Manuskript
    • Call Me by Your Name, James Ivory - VINDER!
    • The Disaster Artist, Scott Neustadter og Michael H. Weber
    • Logan, Scott Frank & James Mangold og Michael Green
    • Molly's Game, Aaron Sorkin
    • Mudbound, Virgil Williams og Dee Rees
  • Bedste Animerede Spillefilm
    • The Boss Baby
    • The Breadwinner
    • Coco - VINDER!
    • Ferdinand
    • Loving Vincent
  • Bedste Udenlandske Film
    • A Fantastic Woman (Chile) - VINDER!
    • The Insult (Libanon)
    • Loveless (Rusland)
    • On Body and Soul (Ungarn)
    • The Square (Sverige)
  • Bedste Fotografering
    • Blade Runner 2049, Roger Deakins - VINDER!
    • Darkest Hour, Bruno Delbonnel
    • Dunkirk, Hoyte van Hoytema
    • Mudbound, Rachel Morrison
    • The Shape of Water, Dan Laustsen
  • Bedste Visuelle Effekter
    • Blade Runner 2049 - VINDER!
      John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert og Richard R. Hoover
    • Guardians of the Galaxy Vol. 2
      Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner og Dan Sudick
    • Kong: Skull Island
      Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza og Mike Meinardus
    • Star Wars: The Last Jedi
      Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan og Chris Corbould
    • War for the Planet of the Apes
      Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon og Joel Whist
  • Bedste Klipning
    • Baby Driver, Paul Machliss og Jonathan Amos
    • Dunkirk, Lee Smith - VINDER!
    • I, Tonya, Tatiana S. Riegel
    • The Shape of Water, Sidney Wolinsky
    • Three Billboards outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory
  • Bedste Scenografi
    • Beauty and the Beast
      Production Design: Sarah Greenwood
      Set Decoration: Katie Spencer
    • Blade Runner 2049
      Production Design: Dennis Gassner
      Set Decoration: Alessandra Querzola
    • Darkest Hour
      Production Design: Sarah Greenwood
      Set Decoration: Katie Spencer
    • Dunkirk
      Production Design: Nathan Crowley
      Set Decoration: Gary Fettis
    • The Shape of Water - VINDER!
      Production Design: Paul Denham Austerberry
      Set Decoration: Shane Vieau og Jeff Melvin
  • Bedste Musik
    • Dunkirk, Hans Zimmer
    • Phantom Thread, Jonny Greenwood
    • The Shape of Water, Alexandre Desplat - VINDER!
    • Star Wars: The Last Jedi, John Williams
    • Three Billboards outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell
  • Bedste Sang
    • "Mighty River", fra Mudbound
      Tekst og Musik: Mary J. Blige, Raphael Saadiq og Taura Stinson
    • "Mystery Of Love", fra Call Me by Your Name
      Tekst og Musik: Sufjan Stevens
    • "Remember Me", fra Coco - VINDER!
      Tekst og Musik: Kristen Anderson-Lopez og Robert Lopez
    • "Stand Up For Something", fra Marshall
      Musik: Diane Warren - Tekst: Lonnie R. Lynn og Diane Warren
    • "This Is Me", fra The Greatest Showman
      Tekst og Musik: Benj Pasek og Justin Paul
  • Bedste Kostumer
    • Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
    • Darkest Hour, Jacqueline Durran
    • Phantom Thread, Mark Bridges - VINDER!
    • The Shape of Water, Luis Sequeira
    • Victoria & Abdul, Consolata Boyle
  • Bedste Makeup & Hår
    • Darkest Hour - VINDER!
      Kazuhiro Tsuji, David Malinowski og Lucy Sibbick
    • Victoria & Abdul, Daniel Phillips og Lou Sheppard
    • Wonder, Arjen Tuiten
  • Bedste Lyd-klip
    • Baby Driver, Julian Slater
    • Blade Runner 2049, Mark Mangini og Theo Green
    • Dunkirk, Richard King og Alex Gibson - VINDER!
    • The Shape of Water, Nathan Robitaille og Nelson Ferreira
    • Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood og Ren Klyce
  • Bedste Lyd-mix
    • Baby Driver
      Julian Slater, Tim Cavagin og Mary H. Ellis
    • Blade Runner 2049
      Ron Bartlett, Doug Hemphill og Mac Ruth
    • Dunkirk - VINDER!
      Mark Weingarten, Gregg Landaker og Gary A. Rizzo
    • The Shape of Water
      Christian Cooke, Brad Zoern og Glen Gauthier
    • Star Wars: The Last Jedi
      David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce og Stuart Wilson
  • Bedste Dokumentar - Spillefilm
    • Abacus: Small Enough to Jail
    • Faces Places
    • Icarus - VINDER!
    • Last Men in Aleppo
    • Strong Island
  • Bedste Kortfilm - Live Action
    • DeKalb Elementary
    • The Eleven O'Clock
    • My Nephew Emmett
    • The Silent Child - VINDER!
    • Watu Wote - All of Us
  • Bedste Kortfilm - Animeret
    • Dear Basketball - VINDER!
    • Garden Party
    • Lou
    • Negative Space
    • Revolting Rhymes
  • Bedste Dokumentar - Kortfilm
    • Edith+Eddie
    • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 - VINDER!
    • Heroin(e)
    • Knife Skills
    • Traffic Stop


 

Tilbage til forsiden